Sven Kolstrup har +30 års erfaring i it-branchen og han vil føre os ind i fremtiden - eller rettere sagt opdatere os på nutiden.
IT teknologien er nu så langt fremme, at vi allerede i dag har systemer, der er i stand til at lære komplekse ting, finde løsninger på spørgsmål, vi har svært ved at overskue, overtage mange typer ensformigt, tidskrævede arbejde og tage beslutninger på samme niveau som et menneske. Den teknologi kaldes kunstig intelligens.
Den giver os muligheder for udvikle unikke it-løsninger, der vil skabe forbedringer i hele verden og i det enkelte menneskes liv. Men teknologien
kan også misbruges – uden du ved det.
Du vil blive overrasket over, hvad kunstig intelligens kan allerede nu, og hvordan det påvirker os nu og fremover. Foredraget er bygget op så alle kan være med, og målet er, at man får en mere nuanceret forståelse for hvad kunstig intelligens er, og hvordan det påvirker os både positivt og ind imellem negativt.
Blixen Klub Tirsdag
Der findes Blixen Klubber i flere af landets kommuner. De fungerer som en aktivitet under det lokale Frivilligcenter eller som en selvstændig forening. Det kan du læse mere om på de enkelte klubbers undersider.
Blixen Klub hjemmesiden administreres af Frivilligcenter & Selvhjælp Gentofte, der kan kontaktes på telefon:
39 40 46 48 eller via e-mail: gentofte@blixenklub.dk