Kom til spændende foredrag med foredragsholder og historiker Carsten Egø Nielsen, som fortæller om kvindehjemmet på Sprogø og om nogle af skæbnerne og om hverdagen for beboerne.
Christian Keller, overlæge ved de Keller ‘ske anstalter, oprettede i 1923 internatet på Sprogø for åndssvage, seksuelt løsagtige kvinder. Internatet eksisterede til 1961.
Keller var også initiativtageren til Lov om Adgang til Sterilisation i 1929, Europas første racehygiejniske lov. Allerede i 1911 havde Keller fået oprettet et tilsvarende internat for mænd på Livø.
Foredraget er ledsaget af mange samtidige og nutidige billeder. Igen en spændende formiddag, hvor vi kan blive klogere på livet for kvinderne på Sprogø
Blixen Klub Vallensbæk
Der findes Blixen Klubber i flere af landets kommuner. De fungerer som en aktivitet under det lokale Frivilligcenter eller som en selvstændig forening. Det kan du læse mere om på de enkelte klubbers undersider.
Blixen Klub hjemmesiden administreres af Frivilligcenter & Selvhjælp Gentofte, der kan kontaktes på telefon:
39 40 46 48 eller via e-mail: gentofte@blixenklub.dk