“Menneskerettighederne, jamen hov! Hvad skal vi med dem? Helt ærligt?”
Foredragsholder denne mandag, Claus von Barnekow, er fhv. ambassadør ved Europarådet og seniorrådgiver i Den Danske Helsinki Komité for Menneskerettigheder.
Menneskerettigheder er et emne, der løbende dukker op i medierne. De rejser følelser og holdninger, der skaber en fordrejet og hovedløs debat. Og mange får deres viden fra medier og sociale fora. Det gælder også politikerne. Og det kan få konsekvenser.
I Claus von Barnekows indlæg vil han kort belyse, hvad menneskerettigheder er, hvem de omfatter og hvorledes arbejdet med menneskerettighederne og deres overholdelse foregår internationalt, især belyst ved Danmarks foruroligende formandskab for Europarådets Ministerkomité november 2017 – maj 2018.