• Forside
  • Blixen Klubber
    • Gentofte
    • Gladsaxe
      • Bagsværd
      • Søborg
    • Greve
      • Greve – Tirsdag
      • Greve – Mandag
      • Greve – Karslunde
    • Herlev
    • Hørsholm
    • Lyngby
    • Rudersdal
    • Solrød
    • Tårnby
    • Vallensbæk
  • Ny lokal klub
Menu
  • Forside
  • Blixen Klubber
    • Gentofte
    • Gladsaxe
      • Bagsværd
      • Søborg
    • Greve
      • Greve – Tirsdag
      • Greve – Mandag
      • Greve – Karslunde
    • Herlev
    • Hørsholm
    • Lyngby
    • Rudersdal
    • Solrød
    • Tårnby
    • Vallensbæk
  • Ny lokal klub
Søg
Luk
Dyrevelfærd
BKR - Tirsdag

BKR - Tirsdag

Tirs. 27. aug. kl 14 – MIT LIV SOM DYREVEN

I de senere år er begrebet dyrevelfærd blevet almindelig kendt blandt danskerne. Forbrugerne er blevet bevidste over, at vores produktionsdyr bliver presset til det yderste og mange protesterer ved at forlange dyrevenlige produkter.

Peter Mollerup  er formand for Dyrenes Venner og DOSO (sammenslutningen af 20 danske dyreværnsforeninger) og har i mere end 30 år fulgt udviklingen – ikke kun for produktionsdyrene, men også for kæledyr, forsøgsdyr og vilde dyr i naturen. Denne udvikling vil han berette om.

Blixen Klub

Der findes Blixen Klubber i flere af landets kommuner. De fungerer som en aktivitet under det lokale Frivilligcenter. Det kan du læse mere om på de enkelte klubbers undersider.

Blixen Klub hjemmesiden administreres af
Frivilligcenter & Selvhjælp Gentofte, der kan kontaktes på
tlf. 39 40 46 48 eller via e-mail på: gentofte@blixenklub.dk

Copyright 2018 - Frivilligcenter & Selvhjælp Gentofte

Denne hjemmeside benytter cookies til at forbedre din oplevelse. Vi regner med, at det er OK - og det kan du bekræfte her.

Godkend